Po stopách Slovanov

Výšina sv. Metoděje

Podívejte se na video

Výšina sv. Metoděje

Národní kulturní památka se nachází v jihovýchodní části města Uherské Hradiště na tzv. Výšině sv. Metoděje (Sadské výšině). Jedná se o pozůstatky významného církevního komplexu z období Velkomoravské říše. Křesťanští misionáři zde už na přelomu 8. a 9. století vybudovali jeden z prvních zděných kostelů na sever od Dunaje.

V době rozkvětu Velkomoravské říše byl církevní areál na Sadské výšině zřejmě organickou součástí sídelní aglomerace dnes představované městy Staré Město a Uherské Hradiště. Do této oblasti bývá rovněž umísťováno působení věrozvěstů Cyrila (Konstantina) a Metoděje ze Soluně. Velkomoravský areál v Sadech je od roku 1963 chráněn jako kulturní a od roku 1969 jako Národní kulturní památka. Lokalita je volně přístupná, osazená informační tabulí a mobiliářem. Příležitostně se zde konají bohoslužby a kulturní akce.

Co zde můžete navštívit?

Natočilo se Výšině sv. Metoděje ?

V prostoru veligradském

Poslechněte si audionahrávku

Památník Velké Moravy online

Podívejte se na video

Informace z historie

DĚJINY VÝŠINY SV. METODĚJE

Sídelní areál na území dnešního Starého Města, Uherského Hradiště a Sadů patřil nepochybně k centrům Velké Moravy. Byla zde soustředěna mocenská správa, řemeslná výroba a obchod i náboženská a kulturní sféra. Po zániku Velkomoravské říše význam tohoto centra pominul.

Kde získat turistické informace?

Kontakty

Na Velehradě jsou dvě informační centra, kde mohou turisté a návštěvníci získat informace o prohlídkách, akcích, výstavách a dalších aktivitách, které v obci dějí.

Městské informační centrum UH

Masarykovo náměstí 21, 686 01 Uherské Hradiště
tel. +420 572 525 525
e-mail: mic@uherske-hradiste.cz
web: www.uherske-hradiste.cz

Slovácké muzeum

Smetanovy sady 179, 686 01 Uherské Hradiště
tel. +420 572 556 556
e-mail: info@slovackemuzeum.cz
web: www.slovackemuzeum.cz

Jak se dostat na Výšinu sv. Metoděje?

K archeologické památce na Výšině sv. Metoděje se dá dostat autobusovou dopravou, linka 3 a 5, zastávka Sady-Špitálky. Nebo je možné dojet autem a zaparkovat u supermarketu Lídl nebo Penny Market a odtud vyjít kopec k památce. Dá se také dojít pěšky z Uherského Hradiště po zelené turistické značce k rozcestníku Výšina sv. Metoděje. Přístup je volný bez jakéhokoliv omezení. Slovácké muzeum v Uherském Hradišti zde v průběhu roku pořádá různé akce, např. Noc s Metodějem nebo Slavnosti pravoslavné liturgie apod.

Tipy na ubytování?

Sledujte nás na sociálnych sieťach:

Európska kultúrna cesta sv. Cyrila a Metoda
J. A. Bati 5520, 760 01 Zlín, Česká republika

Web: www.cyril-methodius.cz
E-mail: info@cyril-methodius.cz
Telefon: +420 577 043 907

© Copyright 2021, Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje – všechna práva vyhrazena

sk_SKSlovenčina