Po stopách Slovanov

POUTNÍ MÍSTO KŘTINY

Podívejte se na video

Křtiny

Křtiny, ukryté na horním okraji krasového Josefovského údolí,  představují ideální turistický i poutní cíl a zároveň východiště k poznání střední části Moravského krasu. Jejich neobvykle bohatou historii, sahající hluboko před rok 1237 a staletou mariánskou poutní tradici doplňuje bezprostřední sousedství Moravského krasu a jeho skalistých romantických údolí, jeskyní, závrtů a ponorů.

Křtiny patřily odedávna k významným evropským mariánským poutním místům. Již od středověku zde stály dva kostely. Menší z nich ukrýval ve svých útrobách tak zvaný “zázračný obraz”, gotickou sochu Panny Marie Křtinské, která prý již od roku 1210 láká do Křtin zástupy věřících. Stoupající zájem poutníků přiměl zábrdovické premonstráty v roce 1718 k úplné přestavbě areálu podle návrhu nejvýznamnějšího českého barokního architekta Jana Blažeje Santiniho Aichla. Jeho ambicí bylo vytvořit monumentální chrám a citlivě jej včlenit do Křtinského údolí. Navrhl důmyslnou symetrickou kompozici, vystavěnou na půdorysu řeckého kříže. Chrám je celoročně přístupný veřejnosti. Díky tomu slouží v dnešní době nejen významným církevním akcím a nevšedním duchovním aktivitám, ale také koncertům a milovníkům architektury a historie.

Co zde můžete navštívit?

Natočilo se o Křtinách

BAROKNÍ KŘTINY

Poslechněte si audioreportáž

MĚSTYS KŘTINY

Podívejte se na video

POUTNÍ MÍSTA

Podívejte se na video

Informace z historie

DĚJINY POUTNÍHO MÍSTA

Podle staré pověsti ve zdejším údolí křtili věrozvěstové Cyril a Metoděj a jejich žáci. Tato historie přiřkla místu starobylý název Vallis babtismi - údolí křtu -Křtiny. Jeho dominantou je bezesporu kostel Jména Panny Marie, ve kterém se pravidelně konají poutní mše.

Kde získat turistické informace?

Kontakty

Na Velehradě jsou dvě informační centra, kde mohou turisté a návštěvníci získat informace o prohlídkách, akcích, výstavách a dalších aktivitách, které v obci dějí.

Turistické informační centrum Zámek Křtiny

Křtiny 1, 67905 Křtiny
Tel. +420 724 717 207
e-mail: recepce@zamek-krtiny.cz
web: www.zamek-krtiny.cz

Městys Křtiny

Křtiny 26, 67905 Křtiny
Tel. +420 725 112 578
e-mail: mestys@krtiny.cz
web: www.krtiny.cz

Jak se dostat do Křtin?

Křtiny jsou součástí Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje Externí odkaz (IDS-JMK). Pro cestu do Křtin můžete využít následující linky:
Z BRNA
autobus č. 201 (Brno, Židenice, nádraží – Brno, Stará Osada – Ochoz – Březina – Křtiny), doba cesty: 40 min.; počet zón: 4 (34 Kč)
Z VYŠKOVA
autobus č. 157 (Vyškov – Drnovice – Račice-Pístovice – Bukovinka – Bukovina – Křtiny), doba cesty: 40 min.; počet zón: 4 (34 Kč), nebo autobus č. 167 (Vyškov – Drnovice – Ježkovice – Ruprechtov – Podomí – Krásensko – Senetářov – Kotvrdovice – Jedovnice, náměstí), přestup na autobus č. 201 (Jedovnice – Křtiny), doba cesty: 55 min.; počet zón: 6 (49 Kč)
Z ADAMOVA:
autobus č. 157 (Adamov – Josefov – Křtiny), doba cesty: 15 min.; počet zón: 2 (25 Kč)
Z BLANSKA
autobus č. 231 nebo č. 167 (Blansko – Jedovnice, Chaloupky), přestup na autobus č. 201 (Jedovnice – Křtiny); doba cesty: 35 min.; počet zón: 3 (27 Kč)

Tipy na ubytování?

Sledujte nás na sociálnych sieťach:

Európska kultúrna cesta sv. Cyrila a Metoda
J. A. Bati 5520, 760 01 Zlín, Česká republika

Web: www.cyril-methodius.cz
E-mail: info@cyril-methodius.cz
Telefon: +420 577 043 907

© Copyright 2021, Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje – všechna práva vyhrazena

sk_SKSlovenčina