Po stopách Slovanov

Hradiště Klášťov

Podívejte se na video

Klášťov

Hora Klášťov není jenom nejvyšším bodem Vizovické vrchoviny, je na ní také nejvýše položené pravěké hradiště na Moravě. Kopec je na hranicích katastrů obcí Vysoké Pole a Bratřejov na Zlínsku. Na jeho vrcholu je několik metrů vysoká skála známá jako Čertův kámen a kolem kopce je kamenný val.

V lokalitě Klášťov se nacházejí nejvýše položené pozůstatky pravěkého a raně středověkého hradiska na Moravě. Klášťov v době velkomoravské představoval centrální hradisko pro celou oblast jižního Valašska. Na tomto kultovním místě byly objevené železné předměty, a uvádí se, že byly přinášeny jako obětiny (bůh bouře a hromu). Klášťov, by mohl být první takovouto lokalitou, nejen na území naší republiky, ale i v širším kontextu střední Evropy. Nicméně dle názorů odborníků existují i jiná vysvětlení.

Co zde můžete navštívit?

Natočilo se o Klášťově

Mezi kopci - Klášťov

Poslechněte si audioreportáž

Klášťov - divoká hora

Podívejte se na video

Informace z historie

Dějiny hradiště

Opevněné sídlo vzniklo na Klášťově zároveň s prvním intenzivnějším osídlením této hornaté části jihovýchodní Moravy cca před necelými 3 tisíci lety na přelomu pozdní doby bronzové a starší doby železné – halštatské přibližně v rozmezí let 900 – 750 př.n.l.. Již tehdy bylo obehnáno mohutným celokamenným valem navršeným z velkých na sucho kladených kamenů, širokým přes 3 metry, na čelní straně zpevněným dřevěnou konstrukcí. Tuto lokalitu později využívali Slované. Klášťov byl nejvýše položeným velkomoravským hradištěm.

Kde získat turistické informace?

Kontakty

Na Velehradě jsou dvě informační centra, kde mohou turisté a návštěvníci získat informace o prohlídkách, akcích, výstavách a dalších aktivitách, které v obci dějí.

Obec Vysoké Pole

Vysoké Pole č.p. 118, Újezd, 763 25
tel. +420 606 766 009,
e-mail: obecvp@volny.cz
web: www.vysokepole.cz

Envicentrum Pro krajinu

Vysoké Pole 273, 76325 Vysoké Pole
tel. +420 733 312 712
e-mail: brtisova@envicentrum.cz
web: www.envicentrum.cz

Jak se dostat na Klášťov?

Na samotné hradisko Klášťov se autem nedostanete. Nejkratší turistická cesta vede z Bratřejova po zelené turistické značce, po které se stoupá asi 3,3 km. Na rozcestníku Klášťov – odb. odbočte na modrou turistickou značku a stoupejte dalších 300 m na vrchol, kde se nachází pozůstatky hradiska. 
Dále se dá jít z obce Vysoké Pole, trasa je mnohem delší, asi 7,8 km.Areálem Klášťova vede naučný okruh dr. Jiřího Kohoutka a z jižní strany vrcholu je nádherný výhled do okolí.

Tipy na ubytování?

Sledujte nás na sociálnych sieťach:

Európska kultúrna cesta sv. Cyrila a Metoda
J. A. Bati 5520, 760 01 Zlín, Česká republika

Web: www.cyril-methodius.cz
E-mail: info@cyril-methodius.cz
Telefon: +420 577 043 907

© Copyright 2021, Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje – všechna práva vyhrazena

sk_SKSlovenčina