Po stopách Slovanov

ARCHEOPARK
CHOTĚBUZ-PODOBORA

Podívejte se na video

Chotěbuz-Podobora

Ve zdejších lesích se na vyvýšeném návrší rozkládalo hradiště, které kdysi z jedné strany chránila řeka Olše a z druhé strany příkop a strmé srázy. Opevněné sídlo
zde bylo poprvé vybudováno v pozdní době bronzové a starší době železné, zvané
též halštatské. O několik set let později ho na témže místě nahradilo ohrazené raně středověké slovanské hradiště, jehož přibližnou podobu rekonstruuje dnešní Archeopark.

V prosinci roku 2015 byla úspěšně ukončena stavba dlouho očekávané multifunkční vstupní budovy Archeoparku v Chotěbuzi-Podoboře, jenž je jednou z poboček Muzea Těšínska. Uzavřela se tím zásadní kapitola historie výstavby Archeoparku, který byl jako replika slovanského hradiska průběžně budován v lesích nedaleko Českého Těšína již od roku 2001. Navázal na význam, který zdejší lokalita měla jak v dávných dobách, tak dnes, kdy jde o jedno z předních českých archeologických nalezišť prohlášených za kulturní památku. Vděčit za to může primárně nesmírně bohaté historii osídlení, jež bylo s Chotěbuzí-Podoborou svázáno již od pravěku a jehož stopy dnes představují významnou studnici informací o dějinách těšínského regionu.

Co zde můžete navštívit?

Natočilo se o archeoparku

TOULAVÁ KAMERA

Podívejte se na video

OTEVŘENÍ AKROPOLE

Podívejte se na video

TIP NA VÝLET

Podívejte se na video

Informace z historie

Z DĚJIN CHOTĚBUZSKÉ LOKALITY

Opevněné sídlo bylo na říční terase v dnešní Chotěbuzi poprvé vybudováno a osídleno již v pravěku – na přelomu pozdní doby bronzové a starší doby železné. Po svém zániku a opuštění, k němuž došlo zhruba v mladší době laténské, čekalo dalších zhruba 1200 let, než se na místo vrátili lidé.

Kde získat turistické informace?

Kontakty

Pro získání informací mohou turisté navštívit přímo místo sídla archeoparku nebo Muzeum Těšínska, pod jehož správu archeopark spadá.

Archeopark Chotěbuz-Podobora

Karvinská 455, 73561 Chotěbuz
tel. + 420 552 309 133
e-mail: archeopark@muzeumct.cz
web: www.archeoparkchotebuz.cz

Muzeum Těšínska

Masarykovy sady 103/19, 737 01 Český Těšín, tel: +420 558 761 211
e-mail: muzeum@muzeumct.cz
web: www.muzeumct.cz

Turistické informační centrum města Český Těšín

Štefánikova 17/27, 73701 Český Těšín,
tel: +420 720 043 697
e-mail: info@ic-tesin.cz,
web: www.ic-tesin.cz

Jak se dostat do Archeoparku?

Archeopark Chotěbuz-Podobora leží přibližně 5 km od Českého Těšína. Dopravit se k nám můžete vlakem, autobusem, autem i na kole. 
AUTEM: Ze směru od Karviné nebo od Českého Těšína po silnici č. 67.  Pro osobní vozidla je vyhrazeno parkoviště, které se nachází cca 350 m od našeho areálu. 
VLAKEM A AUTOBUSEM: Železniční zastávka Chotěbuz je vzdálená asi 20 minut volnou chůzí od našeho areálu. Ze zastávky jděte směrem k hlavní silnici, poté doprava. Před silničním mostem směrem na Karvinou jděte vlevo po vedlejší cestě a pokračujte kolem Rybího domu až ke vstupu do Archeoparku. Autobusová zastávka Chotěbuz, železniční stanice se nachází u nádraží. 
NA KOLE: Kolem Archeoparku vede cyklotrasa č. 6257 – Cyklotrasa podél řeky Olše i Odry. U vstupní budovy jsou k dispozici stojany na kola.

Tipy na ubytování?

Sledujte nás na sociálnych sieťach:

Európska kultúrna cesta sv. Cyrila a Metoda
J. A. Bati 5520, 760 01 Zlín, Česká republika

Web: www.cyril-methodius.cz
E-mail: info@cyril-methodius.cz
Telefon: +420 577 043 907

© Copyright 2021, Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje – všechna práva vyhrazena

sk_SKSlovenčina