Po stopách Slovanů

Hradiště Staré Zámky Brno-Líšeň

Podívejte se na video

Hradiště Staré Zámky

Ostrožní pravěké hradiště bylo osídleno v mladší době kamenné, starší době železné a v době keltské. Později bylo obnoveno v době Velkomoravské říše (830-906), kdy zde stála opevněná osada, která se stala správním střediskem brněnského prostoru.

Historické hradiště ležící v jižní části Moravského krasu v katastru dnešní městské části Brno-Líšeň, asi 1,5 km severovýchodně od středu obce. Lokalita, chráněná jako archeologická památková rezervace, se nachází na skalní ostrožně obtékané potokem Říčkou. Osídlení areálu se datuje od konce neolitu až do začátku 11. století. V období svého největšího rozkvětu – v době velkomoravské – se hradisko vzhledem ke své strategické poloze na spojnici centrální oblasti říše s železářskými hutěmi v Moravském krasu stalo jedním z významných center státu, a lze ho tedy považovat za přímého předchůdce města Brna.

Co zde můžete navštívit?

Natočilo se o hradišti Staré Zámky

Brněnský pravěk, 9.díl

Podívejte se na video

Brněnský pravěk, 8.díl

Podívejte se na video

Informace z historie

Dějiny hradiště

Historie tohoto místa se začala psát před více než 800 lety, kdy do údolí říčky Salašky přišlo prvních 12 cisterciáckých mnichů, aby nedaleko obce Veligrad (dnešní Staré Město) vybudovali svůj klášter.

Kde získat turistické informace?

Kontakty

Na Velehradě jsou dvě informační centra, kde mohou turisté a návštěvníci získat informace o prohlídkách, akcích, výstavách a dalších aktivitách, které v obci dějí.

Informační centrum TO JE Brno

Panenská 712/1, 60200 Brno-město, Česko
tel. +420 602 404 246
e-mail: panenska@ticbrno.cz
web:ticbrno.cz

Informační centrum pod krokodýlem

Radnická 368/8, 60200 Brno-město, Česko
tel: +420 542 427 150
e-mail: info@ticbrno.cz
web: ticbrno.cz

Jak se dostat na hradiště?

Staroslovanské hradiště Staré Zámky se nalézá nad malebným údolím řeky Říčky, a můžete se k němu vydat pěšky od Líšeňského hřbitova remízkem táhnoucím se přes pole k lesu nad druhým rybníkem. Na kraji lesa, v místě, kde se cesta už začíná svažovat dolů, se vydáte od dřevěné informační tabule doprava k jednomu z nejvýznačnějších míst naší starověké historie

Tipy na ubytování?

Sledujte nás na sociálních sítích:

Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje
J. A. Bati 5520, 760 01 Zlín, Česká republika

Web: www.cyril-methodius.cz
E-mail: info@cyril-methodius.cz
Telefon: +420 577 043 907

© Copyright 2021, Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje – všechna práva vyhrazena

cs_CZČeština